Korund

Každý přírodní materiál má svou charakteristiku a energii. Ať si vybíráte podle vibrací, vkusu nebo okamžité nálady, najdete zde kombinaci mineralogických, gemologických a energetických informací, včetně odkazu na zdroje. Pro větší přehlednost jsou faktické a energetické informace odděleny - nahlédněte pouze do informací, které Vás zajímají.

Pokud se ptáte, jak je to s tou "energií kamenů", nahlédněte do kategorie Často kladených otázek.

Podle naší filosofie nám dary Matky Přírody pomáhájí na mnoha úrovních - psychické a psychosomatické, senzorické (což zná každý, kdo si rád hraje či dotýká svých kamenů) a energetické (podle východních filozofií a přírodní medicíny). Tyto dary (stejně jako bylinky) sami o sobě nemají moc nás zbavit našich obtíží, ale podporují nás v čištění a léčení, pokud je naším záměrem. Informace sdílíme včetně odkazu na zdroje, v případě uvádění vlastních názorů a zkušeností na to výslovně upozorňujeme. Více v sekci "Energetické vlastnosti".

Fyzikální vlastnosti

Název Korund Mineralogická skupina
Korund
Chemický vzorec  Al2O3 (oxid hlinitý) Odrůda
Mineralogická třída 4.třída (Oxidy a hydroxidy) Tvrdost podle Mohsovy stupnice 9
Barva bezbarvý, šedá, modrá, červená, hnědá, žlutá, fialová Průhlednost průhledný až průsvitný
Lesk skelný, mastný, matný Krystalová soustava klencová
Vznik a výskyt magmatické a metamorfované horniny
Naleziště ČR

Hazlov, Pokojovice

Naleziště svět

Slovensko (Vechec), Rusko (Mjas-Ural, Čajnit-Jakutsko), Srí Lanka, Indie (Ásám)

 

Korund je přírodní krystalická forma oxidu hlinitého ve složení hliník (52,93 %), kyslík (47,07 %) a různých příměsí, které mu často dávají zabarvení - červené (odrůda rubín, příměsi chrom a železo), šedočerné až černé (odrůda smirek, různé přímesi), a ostatní barvy (odrůda safír, příměsi železo, chrom, měď, hořčík, titan, vanad...). Pokud jsou přítomné vrostlice rutilu, můžeme potkat efekt kočičího oka (rozptyl světla na vnitřních inkluzích, odrazem vytvářející svislý světelný pruh) a/nebo asterismus (hvězdný třpyt, optický jev rozptylu světla díky vrostlicím rutilu), který při vhodném výbrusu (mugle, kabošon - vypouklý leštěný kámen bez faset) ukazuje až šesticípou hvězdu. Jeho krystalická mřížka nejčastěji tvoří klencovou soustavu. Objevuje se u něj pleochroismus (změna intenzity zabarvení pod různým úhlem dopadajícího světla) a luminiscence (samovolné vyzařování v definované vlnové délce, charakteristické danému materiálu) .

Pro svou tvrdost je, typicky v syntetické formě, hojně využíván v hodinářství (sklíčka a ložiska), laserové technice (syntetické rubíny), světelné technice (sklo výbojek) a povrchových úpravách materiálů (brusné materiály a procesy, úprava hliníku...). Barevné odrůdy se využívají ve šperkařství, velmi často je zaměňován za jiné kameny (včetně syntetických). Pokud chcete ověřit pravost svých šperkových kamenů, doporučujeme oslovit Českou gemologickou laboratoř (lze požádat i o neoficiální ověření bez certifikátu, které je mnohem levnější).

 

Citujeme v rámci licence CreativeCommons 4.0 CC BY-SA (Uveďte původ-Zachovejte licenci):

Pokud Vás lákají další informační zdroje z oblasti určování minerálů, doporučujeme:

 

Energetické vlastnosti

Čakra

podle odrůdy

Energetický vliv

podle odrůdy

Fyzické zdraví

podle odrůdy

Astrologie

podle odrůdy

Péče, očista a nabíjení podle odrůdy

Energetické vlastnosti korundu najdete uvedené pod jeho odrůdami:

2 položek celkem