Zlatě rutilovaný křemen - sagenit

Každý přírodní materiál má svou charakteristiku a energii. Ať si vybíráte podle vibrací, vkusu nebo okamžité nálady, najdete zde kombinaci mineralogických, gemologických a energetických informací, včetně odkazu na zdroje. Pro větší přehlednost jsou faktické a energetické informace odděleny - nahlédněte pouze do informací, které Vás zajímají.

Pokud se ptáte, jak je to s tou "energií kamenů", nahlédněte do kategorie Často kladených otázek.

Podle naší filosofie nám dary Matky Přírody pomáhájí na mnoha úrovních - psychické a psychosomatické, senzorické (což zná každý, kdo si rád hraje či dotýká svých kamenů) a energetické (podle východních filozofií a přírodní medicíny). Tyto dary (stejně jako bylinky) sami o sobě nemají moc nás zbavit našich obtíží, ale podporují nás v čištění a léčení, pokud je naším záměrem. Informace sdílíme včetně odkazu na zdroje, v případě uvádění vlastních názorů a zkušeností na to výslovně upozorňujeme. Více v sekci "Energetické vlastnosti".

Fyzikální vlastnosti

Název Křemen s rutilem Mineralogická skupina
Křemen
Chemický vzorec

SiO2 (oxid křemičitý)

TiO2 (oxid titaničitý)

Odrůda

ne

Mineralogická třída 4.třída (Oxidy a hydroxidy) Tvrdost podle Mohsovy stupnice 7
Barva

průhledný se zlatými až černými vrostlicemi ve tvaru vláken či jehliček

Průhlednost průhledný a průsvitný
Lesk skelný Krystalová soustava

klencová

Vznik a výskyt magma a magmatické horniny
Naleziště ČR

podle rutilu: Soběslavsko, Pacovsko, Golčův Jeníkov

Naleziště svět

Brazílie, Afrika, Madagaskar, Srí Lanka, Keňa, Mosambik, Namibie, USA (Maine, Colorado, Kalifornie)

 

Křemen je přírodní krystalická forma oxidu křemičitého, s typicky klencovou soustavou krystalické mřížky. S vrostlicemi rutilu se typicky nacházejí makroskopické (fanerokrystalické) odrůdy křišťál a záhněda. Rutil je jedna ze tří přírodních krystalických forem oxid titaničitého, s typicky čtverečnou soustavou krystalické mřížky. Nachází se v magmatických a silně metamorfovaných horninách. V křemenu vytváří vrostlice ve tvaru tenkých jehlic a vlásků, typicky se zlatou až černou barvou a kovovým leskem. Tato kombinace se označuje jako sagenit nebo zlatý sagenit, Venušiny vlasy, Amorovy šípy.

 

Citujeme v rámci licence CreativeCommons 4.0 CC BY-SA (Uveďte původ-Zachovejte licenci):

Pokud Vás lákají další informační zdroje z oblasti určování minerálů, doporučujeme:

Energetické vlastnosti

Čakra

hlavně 2. čakra a 3. čakra, podporuje 1. čakra, 4. čakra, 5. čakra

Energetický vliv

navyšuje životní energii, rozpouští blokády strachu a bolesti, podporuje duchovní růst

Fyzické zdraví

posiluje: imunitní systém, plíce, ledviny a štítnou žlázu;

snižuje: záněty, pocity beznaděje a strachu

Astrologie

Blíženci, Lev

Péče, očista a nabíjení

očista: přes noc v misce s vodou, několik minut v proudu vlažné vody,

nabíjení: co nejčastěji libovolně dlouho na přímém slunci, dlouhodobě na horském křišťálu

Pro průběžné čištění a nabíjení doporučujeme umístit na orgonit[2]

Symbolismus: talisman ochrany před očarováním, temnými silami a planými sliby.

Energetická vlastnosti[1]: vrostlice rutilu posilují vlastnosti základního kamene (většinou kříšťálu či záhnědy), především přenos energie v celém čakrovém systému. Přináší duši harmonii, krásu a útěchu; naplňuje naše těla jasem; ochraňuje spánek a sny; podporuje upřímnost, přímočarost a cílevědomost. Při meditaci aktivuje jasnovidné schopnosti a duchovní růst. Chrání před vnitřními i vnějšími temnými silami, ulevuje od beznaděje, strachu, deprese a ne-mocí, pocházející z těchto stavů.

Nejsilněji působí v sakrální, solární a srdeční čakru, podporuje kořenovou a krční čakru: rozpouští energetické blokády strachu a bolesti, které bývají hlavní příčinou jejich obtíží. Podporuje duchovní růst, pravdomluvnost, vytrvalost a nezávislost; pomáhá s překonáním beznaděje.

Podpora zdraví fyzického těla[1]: pomáhá léčbě nachlazení a zánětů horních cest dýchacích, astmatu, chronické bronchitidě a tuberkulóze. Posiluje funkci štítné žlázy. Podporuje léčení sexuality a plodnosti rozpouštěním psychosomatických bloků ostýchavosti, nejistoty, nervozity, strachu a sklíčenosti. Podporuje imunitní systém, léčbu infekcí plic a ledvin, pomáhá při epilepsii a poruchách rovnováhy. Dodává energii při dlouhodobé onemocnění a rekonvalescenci.

Energetická práce s rutilovaným křemenem[1]:

  • pro snížení bolesti doporučeno pokládat rutilovaný křemen na bolestivá místa.
  • Rutilová voda: vložit krystal nebo valounek diamantu přes noc do sklenky s pramenitou vodou, očišťuje a ozdravuje pleť (konkrétní způsob neuveden, předpokládáme účinek vnějším oplachem pleti či do pleťové masky)[2].

Péče o rutilovaný křemen samotný či na Stromu Života: samotný rutilovaný křemen se doporučuje před každým použitím pečlivě očistit ve vlažné tekoucí vodě[1] (ideálně v přírodním prameni[2]) nebo přes noc v misce s vodou. Energeticky jej často a libovolně dlouho nabíjet na Slunci. Pokud je rutilovaný křemen součástí Stromu Života, doporučujeme pro energetické čištění a nabíjení umístit celý Strom Života na orgonitovou podložku nebo do blízkosti orgonitového energetického zářiče[2].

Rutilovaný křemen potkáte potkáte v těchto darech Magického lesa: Vychechtaný troll, Pozdrav Slunci a Svítání v Himalájích 🍀

Pokud Vás rutilovaný křemen volá, napište nám a objednejte si svůj Strom Života či jiný z darů Magického lesa.

 

S radostí plníme Vaše přání,

AR 🍀 AT

 

Citujeme v rámci licence CreativeCommons 4.0 CC BY-SA (Uveďte původ-Zachovejte licenci):

  • Wikipedie: Otevřená encyklopedie [online]. c2024 [citováno 2024-08-15]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org
  • Mineralogie pro školy [online]. c2024 [citováno 2024-08-15]. Dostupné z: https://web.natur.cuni.cz/ugmnz/mineral/index.html
  • Ústav geoniky AV ČR  [online]. c2024 [citováno 2024-08-15]. Dostupné z: https://www.ugn.cas.cz
  • [1] KREPERÁT, Josef Pavel. Skrytá moc drahých kamenů a jejich vliv na naše duševní a fyzické zdraví. Vydání čtrnácté. Praha: Granit, 2019. ISBN 978-80-7296-127-6.
  • [2] Vlastní zkušenosti a názory [citováno 2024-08-15]
  • [3] ĎUĎA, Rudolf; REJL, Luboš. Drahé kameny. Praha: AVENTINUM, 1997. ISBN 80-7151-116-1.
  • [4] MAŘÍK, Karel. Encyklopedie drahých kamenů: Proč jsou drahé kameny tak drahé. Praha: PLOT, 2016. ISBN 978-7428-296-6.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: